جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکیناز کجا بدانیم به عطر حساسیت داریم

از کجا بدانیم به عطر حساسیت داریم

  • شایع‌ترین واکنش‌ها نسبت به عطرها عبارت‌اند از مشکلات تنفسی، علائم مخاطی مانند گرفتگی بینی یا آبریزش چشم، میگرن و مشکلات پوستی. حتی بعضی از افرادی که به عطرها حساسیت دارند، حملات آسم را بعد از قرار گرفتن در معرض عطرها تجربه می‌کنند.

 

عطرها، یکی از جذابیت‌های جهان و زندگی انسان‌ها به شمار می‌روند. با این‌حال، بعضی از افراد عاشق عطرها هستند، ‌درحالی که گروهی دیگر نمی‌توانند عطرها را تحمل کنند. با توجه به همین تفاوت‌های اساسی، گروهی از محققان دانشگاه ملبورن به بررسی این مساله پرداختند و نتایج جالبی به دست آوردند.

مطالعه آنان نشان می‌دهد که بیزاری از عطرهای قوی می‌تواند به مساله‌ای فراتر از ذائقه افراد ارتباط داشته باشد. درواقع، حساسیت به عطر واقعا از نظر علمی صحت دارد و می‌تواند واکنش‌های شدیدی را در بعضی از افراد برانگیخته کند. گزارشی از این مطالعه در Preventive Medicine Reports منتشر شده است.

شایع‌ترین واکنش‌ها نسبت به عطرها عبارت‌اند از مشکلات تنفسی، علائم مخاطی مانند گرفتگی بینی یا آبریزش چشم، میگرن و مشکلات پوستی. حتی بعضی از افرادی که به عطرها حساسیت دارند، حملات آسم را بعد از قرار گرفتن در معرض عطرها تجربه می‌کنند و بعضی از آن‌ها نیز با علائمی مانند سرگیجه یا غش مواجه می‌شوند.

به نظر محققان، افرادی که به عطرها حساسیت دارند، نباید از این موضوع خجالت بکشند یا این مساله را از اطرافیان خودشان پنهان کنند، چون این حساسیت می‌تواند به مشکلات خطرناکی منجر شود. این افراد نه تنها باید دور عطر زدن را خط بکشند، بلکه باید از اطرافیان خود هم بخواهند تا کمتر پیش آنها عطر بزنند.

 

منبع : سلامتیسم

اشتراک:


نظر خود را بیان کنیدامتیاز گوگل یادتون نره :)