افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

اختلالات عضلانی اسکلتی و علت ایجاد آن

  • این بیماری در بانوان بصورت آرتروز زانو و مهره های گردنی و در آقایان آرتروز ران و مهره های کمری شایع می باشد افزود: سن شیوع ابتلا به آرتروز در بانوان بالای ۵۵ و در آقایان کمتر از ۵۵ سالگی است.

 

معاون  وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو  در افتتاحیه همایش ملی استیو ارتریت  از تحقیق تا بالین  که در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بر گزار شد گفت:  بیماری استئوآرتریت از جمله بیماریهای غیر واگیرداریست که بعنوان شایع ترین اختلال مفصلی دنیا شناخته می شود. این بیماری غیر واگیر دار به طور عمده سنین میانسالی و پس از آن را درگیر می کند که متاسفانه بدلیل دو عامل سالمندی جمعیت و تغییر سبک زندگی بویژه در جوانان رو به افزایش نهاده و تهدید تلقی می شود.

دکتر  غلامرضا اصغری  با اشاره به اینکه  این بیماری در بانوان بصورت آرتروز زانو و مهره های گردنی و در آقایان آرتروز ران و مهره های کمری شایع می باشد افزود: سن شیوع ابتلا به آرتروز در بانوان بالای ۵۵ و در آقایان کمتر از ۵۵ سالگی است.

وی همچنین با اشاره به  تعداد حدود ۱۹۰ میلیون نفر مبتلا به استئوآرتریت در سراسر جهان، افراد مبتلا به این بیماری را در ایران حدود ۱۰درصد از جمعیت بالغ کشور عنوان و اضافه کرد: ۸۰درصد  این افراد درجاتی از محدودیت حرکت دارند که خود نشان دهنده کاهش کیفیت زندگی بیماران و مرگ و میر بالای بیماری است  ضمن آنکه پیش بینی های انجام شده موید این است که تا سال ۲۰۵۰ جمعیت سالمندان کشور به ۲۶ میلیون نفر یعنی ۲۵ درصد از جمعیت کشور خواهد رسید.

این مقام مسئول در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این را هم گفت که ۹۹.۶درصد از چهار گروه داروی مورد استفاده در این بیماری که شامل ضد درد های خوراکی، درمانهای موضعی، ضد التهاب های غیر استروئیدی، ضدالتهاب های استروئیدی تزریقی می شود، داخل کشور تولید می شود و فقط تامین۰.۴ درصد آن وارداتی است.

دکتر اصغری  با تاکید بر اینکه  داشتن نگاه ویژه به این قشر آسیب پذیر و کنترل بموقع بیماری های شایع این گروه سنی از اولویت های نظام سلامت کشور اضافه کرد:  افزایش  بیماری استئوآرتریت۱۸ درصد از سهم بازار عددی و ۸ درصد از سهم بازار ریالی داروهای کشور بالغ بر یکهزار میلیارد تومان می باشد که این میزان مربوط به چهار دسته دارویی مذکور بوده و خود نشان دهنده تجویز و مصرف بالای این داروها است.

رئیس سازمان غذا و دارو همچنین با توجه به اینکه امید به زندگی در ایران در مردان حدود ۷۱ و در زنان حدود ۷۴ سال است، اهمیت ارتقای کیفیت زندگی در این سنین و افزایش بهره وری را کمک بسیاری به صرفه جویی در هزینه های سلامت  دانست و خاطر نشان کرد:  شــیوع آرتــروز حداقل در یکی از مفاصــل در ایران حدود ۶۱/۱۶ درصد است که خود آمار بالای مبتلایان به این بیماری را نشان می دهد و از آنجا که اغلب مبتلایان به آرتروز به ویژه آرتروز زانو در سنین بالای ۶۵ سال هستند، هزینه های مستقیم و غیر مستقیم بالایی به نظام سلامت کشور تحمیل می شود.

وی در ادامه عنوان داشت: بین ۱۰ تا ۲۰درصد مراجعات به سطح اول خدمات پزشکی در دنیا بدلیل بیماری های عضلانی- اسکلتی است. از آنجا که بالغ بر ۳۰ درصد مراجعات سرپایی و ۷۰ درصد مراجعات بستری در بیمارستانها در ایران مربوط به افراد بالای ۶۵ سال است، تشخیص به موقع بیماری و تغییر در سبک زندگی و الگوهای رفتاری در عدم پیشرفت بیماری و حتی درمان بسیار مهم است.

دکتر اصغری در پایان  ضمن  قدردانی از تلاش دست اندرکاران برگزاری این همایش بویژه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان  قدردانی کرد و یادآور شد: بطور کلی بار بیماری های عضلانی- اسکلتی در طی سالهای گذشته با توجه به مسن شدن جمعیت و سایر ریسک فاکتورهای موجود افزایش چشم گیری داشته و  هزینه های مستقیم و غیر مستقیم درمانی بالایی را  متوجه نظام سلامت کرده است

منبع : بهداشت نیوز

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *