جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتاثرات منفی سیگار بر کاهش کیفیت اسپرم

d0b0757b-5286-4c73-be13-409a65bfe0ce

 

 

پژوهشگران به بیان مطالعات زیادی درباره کیفیت اسپرم پرداخته اند و به نتایجی درباره این که اثرات منفی سیگار بر کاهش کیفیت اسپرم می پردازیم همراه ما باشید با در ادامه مطلب .

محققان با استفاده از به‌روزترین تعریف اسپرم غیرطبیعی از سازمان جهانی بهداشت دریافتند که اسپرم سیگاری‌ها تعداد کمتر، حرکات ضعیف‌تر و شکل غیرمعمول‌تری نسبت به افراد غیر سیگاری دارد.
پژوهشگران در مرکز پزشکی تولیدمثلی آمریکا در کلینیک کلیولند در این مطالعه ۲۰ پژوهش با حدود ۶۰۰۰ شرکت‌کننده را بازبینی کردند. بر اساس گزارش این پژوهشگران که در ژورنال Europea- Urology منتشر شده است، در مردانی که در معرض دود سیگار قرار می‌گیرند، تعداد اسپرم‌های متحرک کمتر و شکل آنها غیرعادی‌تری است.
البته این موضوع که سیگار کشیدن تا چه میزان باروری مردان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، هنوز روشن نشده است.
به گفته این پژوهشگران، داده‌های جمع‌آوری‌شده نشان می‌دهند که توانایی اسپرم برای باروری و متعاقب آن ایجاد جنین طبیعی، بستگی به عوامل همراه بسیار زیاد دیگری علاوه بر متغیرهای مایع منی دارد. این عوامل مانند شکستگی ژن‌ها و تغییرات ژنتیکی با یک آزمایش ساده قابل‌تشخیص نیستند.
هیچ‌کدام از این بررسی‌ها مورد بازبینی قرار گرفته بودند، کیفیت اسپرم پس از ترک سیگار را موردسنجش قرار نداده بودند.
این محققان می‌گویند که استعمال دخانیات به‌روشنی باروری مردان را به خطر می‌اندازد و ازاین‌رو باید به‌شدت ترک سیگار را به زوج‌هایی که به دنبال باروری هستند، توصیه کرد.
اغلب مردم به سیگار کشیدن به‌عنوان عامل سرطان ریه، آمفیزم (بیماری مزمن انسدادی ریه) و بیماری‌های قلبی نگاه می‌کنند؛ اما آن را با باروری مرتبط نمی‌دانند.
مواد شیمیایی موجود در قطران و نیکوتین وارد خون می‌شوند و به داخل مایع منی می‌روند. این مواد می‌توانند بر اسپرم تاثیر بگذارند. همچنین سیگار کشیدن موجب اختلال در نعوظ نیز می‌شود که برای برخی مردان این از بیماری قلبی هم اهمیت بیشتری دارد.

 

پزشکین : اثرات منفی سیگار بر کاهش کیفیت اسپرم

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید