جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتاثرات مخرب تلفن همراه بر مادران باردار

IMG071929585

مادرانی که در دوران بارداری به طور مرتب از تلفن همراه استفاده می‌کنند، احتمال تولد یک کودک شیطان و پر جنب و جوش در آنها به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد.

مادرانی که در دوران بارداری به طور مرتب از تلفن همراه استفاده می‌کنند، احتمال تولد یک کودک شیطان و پر جنب و جوش در آنها به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. برخی از پزشکان نیز معتقدند اشعه‌های ساطع شده از گوشی‌های همراه می‌تواند به مغز جنین آسیب برساند و منجر به مشکلات رفتاری نوزاد شود.

در این مقاله، در مورد تأثیر استفاده از تلفن همراه در زنان باردار و کودکان تا سن هفت‌ سالگی بحث خواهیم کرد. استفاده مکرر از تلفن همراه خطر مشکلات رفتاری را در کودکان افزایش می‌دهد و البته بعید است که مادران بتوانند تا سن هفت سالگی کودک‌شان، از تلفن همراه دوری کنند.

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که این وسیله برای کودکان مضر نیست، اما بهتر است اقدامات احتیاطی صورت گیرد. وزارت بهداشت به والدین توصیه می‌کند که کودکان فقط باید در صورت لزوم و اهداف ضروری از تلفن همراه استفاده کنند و تمامی امکانات کوتاه و غیرضروری آنها کنترل شود.
ارتباط میان تلفن همراه و مشکلات رفتاری کودکان

استفاده از تلفن همراه در دوران بارداری و دوران کودکی تا سن هفت سالگی با مشکلات رفتاری ارتباط مستقیم دارد. پژوهشگران می‌گویند، کودکان به طور بالقوه در معرض آسیب‌های ناشی از محیط زیست قرار دارند؛ زیرا استفاده از تلفن همراه در دهه گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته و به همان نسبت مشکلات رفتاری کودکان نیز بیشتر شده است.

در تحقیقاتی که انجام گرفت بیش از ۱۰۰ هزار خانم باردار شرکت داشتند.که در آغاز با تمامی خانم‌ها، چهار بار مصاحبه تلفنی صورت گرفت (دوبار در دوران بارداری و دو بار در عرض ۱۸ ماه پس از زایمان) و از آنها در مورد عوامل مختلف، همچون شیوه زندگی و عادات غذایی و محیط زیست‌شان سوالاتی پرسیده شد.

وقتی کودکان آنها به سن هفت‌سالگی رسیدند، از مادران در مورد سلامت بچه‌ها سوال شد و اینکه آیا آنها و یا کودک‌شان از تلفن همراه استفاده می‌کنند و یا آیا در کیف دستی و یا جیب‌شان هر نوع تجهیزات الکترونیکی وجود دارد یا نه (مثل هندزفری، موبایل و …). در این پرسشنامه به جزئیات زندگی، شرایط زندگی و بیماری‌های دوران کودکی نیز پرداخته شد و براساس این اطلاعات رفتار کودکان به سه گروه عادی، میانه مرز و غیرعادی، طبقه‌بندی گردید.

بیش از ۳۵ درصد کودکان در سن هفت سالگی و کمتر از ۱ درصد آنها کمتر از یک ساعت در هفته از تلفن همراه استفاده می‌کردند و ۱۸ درصد مادران که خودشان در دوران بارداری از تلفن همراه استفاده می‌کردند، امروزه کودکان‌شان نیز از آن استفاده می‌کنند.
کمتر از تلفن همراه استفاده کنید؟

این پژوهش نشان داد کودکانی که مادران‌شان در دوران بارداری از تلفن همراه استفاده می‌کردند، بیش از سایر کودکان به مشکلات و اختلالات رفتاری دچار شدند و کودکانی که در سن هفت سالگی خودشان شخصاً از این وسیله استفاده می‌کنند نیز نسبت به سایر کودکان، دارای مشکلات رفتاری بیشتری هستند و کسانی که هم خودشان و هم مادران‌شان در دوران بارداری از تلفن همراه استفاده می‌کنند، به مشکلات بسیار بزرگ‌تری دچار خواهند شد و رفتار آنها غیرعادی خواهد بود.

رفتار کودکان به عوامل مختلفی بستگی دارد. استفاده از تلفن همراه توجه مادر را به کودک کاهش می‌دهد و همین موضوع در روند تربیت او مؤثر خواهد بود. مطالعه اخیر از سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد که هیچ ارتباطی میان استفاده از تلفن همراه و سرطان مغز و آسیب‌های سیستم عصبی وجود ندارد؛ با این حال ابهامات زیادی در این زمینه وجود دارد و مشاوران بهداشت معتقدند که استفاده از این وسیله برای کودکان و خانم‌های باردار باید کنترل شده باشد.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید