جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتاثرات و عوارض بطری پلاستیکی بر دندان

اثرات و عوارض بطری پلاستیکی بر دندان

203230157828716-599x330

  • محققان دریافتند تجلی دو ژن به‌دلیل قرارگیری درمعرض BPA و وینکلوزولین دچار تغییر شدند. این ژن‌ها در روند معدنی شدن دندان‌ها که در تحکیم و تقویت مینای دندان نقش دارند، دخیل هستند.

 

به گفته محققان، مواد شیمیایی موجود در بطری‌های پلاستیکی آب از طریق آسیب به هورمون‌ها و مینای دندان، به دندان‌های کودکان آسیب می‌رسانند. تحقیقات جدید محققان نشان می‌دهد مواد شیمیایی مشخص موجود در پلاستیک‌ها می‌تواند برای دندان‌های کودکان مضر باشد. این مطالعه متمرکز بر نحوه تاثیر این مواد شیمیایی بر مینای دندان‌هاست. مینای دندان لایه بیرونی محکمی روی دندان‌هاست که از آسیب به دندان‌ها محافظت می‌کند.
در این مطالعه، محققان موش‌ها را مورد آزمایش قرار دادند که روزانه دوز مشخصی از بیسفنول
(A BPA)‌ یا به تنهایی یا همراه با وینکلوزولین، به آنها داده می‌شد. وینکلوزولین ترکیبی شیمیایی قارچ‌کش است که غالبا در میوه‌ها و سبزیجاتی مانند تمشک، کاهو، کیوی و پیاز یافت می‌شود.BPA  یک ماده شیمیایی صنعتی است که غالبا در پلاستیک‌هایی مانند بطری‌های آب و سایر ظروف نگهداری غذا یافت می‌شود.
محققان دریافتند تجلی دو ژن به‌دلیل قرارگیری درمعرض BPA و وینکلوزولین دچار تغییر شدند. این ژن‌ها در روند معدنی شدن دندان‌ها که در تحکیم و تقویت مینای دندان نقش دارند، دخیل هستند.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید