جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتاثرات سردی پا در سرماخوردگی

063866541551384102a

شما هم گاهی دچار سردی در پا می شوید در این جا به شما توضیح می دهیم اثرات سردی پا در سرماخوردگی را توضیح می دهیم با جزئیات کامل در ادامه مطلب .

یک گروه از محققان با انجام تحقیقی موفق شدند برای یکی از بحث انگیزترین توصیه‌های عامیانه، مبنایی علمی پیدا کنند.

در عرف عامیانه در میان ملل مختلف این نظر کم و بیش رایج است که اگر بدن افراد و به ویژه پاها و انگشتان یخ کند، شخص دچار سرماخوردگی می‌شود. با وجود رواج این باور در میان فرهنگ‌هایی که با پدیده سرما آشنایی دارند، افراد شکاک آن را به‌عنوان یک باور غیرعلمی رد می‌کردند.

یک گروه از محققان با قرار دادن پاهای شماری از دانشجویان داوطلب در سطلی مملو از آب‌یخ و مقایسه آن با شرایط دانشجویان داوطلب دیگری که در این شرایط قرار نداشتند به نکته ی مهمی پی بردند که دلایل محکمی در دفاع از این باور رایج و عامیانه است.

سرد شدن پاها موجب کاهش جریان خون در بینی و تعداد گلبول های سفید می شود. در نتیجه از توان دفاعی بدن در برابر میکروب ها کاسته می شود.

در این تحقیق روشن شد که سرد شدن پاها موجب تنگی رگ‌های خون‌رسان و کاهش جریان خون به بینی شخص می‌شود و با کاهش میزان خونی که در بینی جریان می‌یابد، تعداد گلبول‌های سفید خون در این ناحیه کم می‌شود. گلبول‌های سفید در برابر هجوم باکتری‌ها و میکروب‌ها از بدن دفاع می کنند. به این ترتیب با کاسته شدن از توان دفاعی فرد در برابر پادتن‌ها (مثل میکروب ها)، شخص آمادگی بیشتری برای ابتلا به سرماخوردگی پیدا می‌کند.

به اعتقاد محققان، هرچند که سرماخوردگی می‌تواند به دلایل مختلفی بروز کند، نظیر این که شخص در معرض سرفه یا عطسه ی یک فرد مبتلا قرار گیرد، اما در شرایط متعارف و عادی، گرم نگاه داشتن پاها و بدن می‌تواند بر میزان توانایی دستگاه ایمنی بدن و مقابله با سرماخوردگی بیفزاید.

 

پزشکین : اثرات سردی پا در سرماخوردگی

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید