جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتآیا می توان نور خورشید را از پشت شیشه جذب کرد

ar4-343

خیلی از کاربران سوال کردند که ما به دلیل نداشتن حیاط نور خورشید را از پشت شیشه دریافت می کنیم آیا جذب می شود در این پست به این سوال پاسخ می دهیم که آیا می توان نور خورشید را از پشت شیشه جذب کرد با خیر ؟

همان ‌طور که می‌ دانید، نور خورشید از منابع بسیار مهم در جذب ویتامین D است و این ویتامین نیز از مهم ‌ترین ویتامین ‌های موجود در بدن است که کمبود آن به ویژه در زمان کودکی باعث بروز بیماری‌ های مختلف از جمله بیماری ‌های مفصلی و استخوانی مثل بیماری راشیتیسم یا همان شکل‌ گیری نامناسب استخوان ‌ها می ‌شود.

 

اما سوالی که معمولا مطرح می شود این است که آیا نور خورشید را باید مستقیم جذب کرد یا می‌ توان به طور غیر مستقیم یا مثلا از پشت شیشه نیز آن را دریافت کرد؟

حقیقت آن است که ویتامین D را نمی ‌توان از نور خورشید جذب کرد یعنی این ‌که این ویتامین در نور خورشید وجود ندارد بلکه ترکیبات مختلف موجود در پوست بدن است که نسبت به جذب نور خورشید پاسخ داده و به ساخته شدن ویتامین D در بدن کمک می‌ کند.

می ‌توان گفت که بخش UVB که در پرتوهای فرابنفش خورشید موجود است، توسط گیرنده‌ ها و ترکیبات پوستی جذب شده و به ساخت این ویتامین در بدن کمک می ‌کند.

 

برای جذب این ماده یعنی UVB با توجه به میزان و نرخ طول موج این پرتوها، نمی ‌توان آن را از پشت شیشه دریافت کرد و برای دریافت و جذب هر چه بیشتر این ماده و در نتیجه ساخت بیشتر ویتامین D باید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گرفت و حتما باید روی پوست بدن، عاری از کرم‌ ها یا مواد ضد آفتاب باشد.

پس اگر شما به میزان کافی، حداقل ۱۵ دقیقه در روز در هوای آزاد و نور مستقیم خورشید قرار نگیرید یا اگر به میزان کافی روغن ماهی و مواد لبنی که از منابع مهم و غنی دیگر ویتامین D است مصرف نکنید به زودی دچار بیماری‌ های ناشی از کمبود این ویتامین خواهید شد. مخصوصا در فصل زمستان که به علت سردی هوا افراد تمایل کمتری به ماندن در هوای آزاد دارند.

 

این نور خورشید برای کودکان لازم و ضروری هست پس حداقل روی ۱۵ دقیقه آنها را جلو نور خورشید قرار دهید .

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید