جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتآپاندیسیت از علائم تا درمان آن

آپاندیسیت از علائم تا درمان آن

download

 

یکی از اعضای دستگاه گوارش آپاندیس می باشد در این مطلب شما را آشنا می کنیم با آپاندیسیت از علائم تا درمان آن و عوارض پاره شدن آپاندیس همراه ما باشید در ادامه مطلب .

آپاندیس یک کیسه لوله ای شکل باریک بیرون زده از روده بزرگ است. این عضو که تقریبا شش اینچ طول دارد، در سمت راست و پایین شکم واقع شده است.

آپاندیسیت در واقع ملتهب شدن آپاندیس است. علت دقیق این اتفاق هنوز مشخص نیست اما گاهی اوقات انگل ها یا باکتری ها منجر به ایجاد این التهاب می شوند. اگر آپاندیس بترکد، عفونت آن در سراسر شکم گسترش می یابد.

آپاندیس پاره شده در واقع یک وضعیت تهدیدکننده زندگی است.

علائم و نشانه های آپاندیسیت

انواع علائم آپاندیسیت وجود دارد که ممکن است همه مردم آن را تجربه نکنند. آپاندیس می تواند ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد از شروع علائم پاره شود.

شکم درد و نفخ: یکی از اولین نشانه های آپاندیسیت نفخ شکم است. درد ممکن است از اطراف ناف آغاز شود و در نهایت به سمت پایین و راست شکم حرکت کند. این درد تیز است و فروکش نمی کند. شکم در لمس حساس است و درد تمایل به بدتر شدن دارد بخصوص هنگامی که فرد نفس عمیق می کشد و یا حرکت می کند. سرفه و عطسه نیز درد را وخیم تر می کند. در موارد شدید تورم قابل مشاهده در شکم وجود دارد.

تب خفیف: آپاندیسیت معمولا باعث تب با درجه حرارت کمتر از ۱۰۰ درجه فارنهایت بروز می کند. همچنین می تواند همراه با لرز باشد. اگر آپاندیس پاره شود، عفونت ناشی از آن می تواند تب را افزایش دهد.

ناراحتی دستگاه گوارش: آپاندیسیت ممکن است باعث تهوع و استفراغ شود. به احتمال زیاد از دست دادن اشتها، یبوست و اسهال از علائم دیگر هستند.

چه باید کرد؟

اگر شما علائم آپاندیسیت را در خود مشاهده کردید، باید بلافاصله به دنبال مراقبت های فوری اورژانس باشید. هیچ کدام از درمان های خانگی برای این عارضه فایده ای ندارد. استفاده از برخی داروها شاید به پارگی سریع تر آپاندیس منجر شود. داروهای ضد درد را نباید استفاده کرد چون شاید تشخیص آپاندیسیت را برای پزشک مشکل کنند.

پزشک با معاینه فیزیکی می تواند به تشخیص برسد. آزمایش ادرار برای رد کردن عفونت های دستگاه ادراری لازم است.

با تشخیص آپاندیسیت پزشک احتمالا شما را کاندید عمل جراحی فوری خواهد کرد. حذف آپاندیس با عمل آپاندکتومی از طریق یک برش دو تا سه اینچی در قسمت تحتانی و راست شکم است. همچنین می تواند به روش لاپاروسکوپی انجام شود.

علت دقیق آپاندیسیت شناخته شده نیست، اما هیچ راهی برای جلوگیری از آن وجود ندارد. به نظر می رسد این عارضه کمتر اتفاق بیفتد اگر: شما رژیم غذایی با فیبر بالا داشته باشید.

 

 

پزشکین : آپاندیسیت از علائم تا درمان آن

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید