جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتآنچه درباره سرطان پروستات متاستاتیک نمیدانید

آنچه درباره سرطان پروستات متاستاتیک نمیدانید

 

 

در صورتی که سرطان پروستات داشتید و متوجه شدید که به سایر نقاط بدن شما گسترش یافته است، این امکان وجود دارد که شما سرطان متاستاز دارید. در بیشتر موارد سرطان پروستات به استخوان های شما و یا غدد لنفاوی وارد می شود. حتی ممکن است به کبد یا ریه های شما گسترش یابد. حرکت آن به دیگر ارگان ها مانند مغز جای تعجب ندارد، حتی زمانی که گسترش یابد باز هم به عنوان سرطان پروستات شناخته می شود. به عنوان مثال در استخوان لگن هم می تواند راه پیدا کند.

سلول های سرطانی پروستات همان تومورهای اصلی هستند. این سرطان (پروستات متاستیک) فرم و نمونه سرطان پیشرفته است. در حال حاضر هیچ نوع درمانی برای آن وجود ندارد اما می توان آن را کنترل کرد و بهبود بخشید. خیلی از آقایان مبتلا به سرطان پروستات با قدرت و روحیه بالا می توانند یک زندگی عادی مثل همه ی مردم برای چندین سال متوالی داشته باشند و در کنار خانواده هایشان نهایت لذت را ببرند.

هدف از درمان سرطان پروستات متاستاتیک:

مدیریت کردن علائم، کاهش میزان رشد سرطان و کوچک شدن تومور است. برخی از سرطان ها به صورت محلی پیشرفته هستند، به این معنی که سرطان پروستات به بافت های مجاور گسترش یافته باشد، اگر به سایر نقاط بدن گسترش نیابد سرطان متاستاتیک نیست. بنابراین خیلی از سرطان پیشرفته پروستات را می توان درمان کرد.

چگونه سرطان پروستات گسترش می یابد؟

سلول های سرطانی گاهی اوقات جدا از تومور اصلی فرار می کنند و به سمت رگ های خونی یا لنفاوی حرکت می کنند و از طریق خون و حرکت وارد اندام بدن می شوند. این سلول های زرنگ و فعال در مویرگ ها متوقف می شوند و عروق خونی را آلوده می کنند. این سلول ها از طریق دیواره های رگ خونی می شکنند و به بافت های مختلف بدن متصل می شوند که چند برابر رشد می کنند و مواد مغذی را برای تومور جدید دریافت می کنند. سرطان پروستات این اجازه را به خود می دهد که در مناطق خاصی مثل غدد لنفاوی، دنده ها، استخوان های لگن و ستون فقرات رشد کنند و به فعالیت خود ادامه دهند. برخی از آن ها در محل بافت می میرند و برخی زنده می مانند و به فعالیت می پردازند.

تشخیص سرطان پروستات متاستاتیک:

توسط اشعه ایکس، سی تی اسکن یا ام آر آی مشخص می شود و علائمی مانند درد استخوان و شکستگی بدون هیچ علتی می تواند نشانی از سرطان باشد. اگر شما مبتلا به سرطان هستید با پزشک خود به بررسی و تنظیم یک برنامه برای چک معمولی PSAA طراحی کنید.

 

منبع : دکتر سلام

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید