افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

آنمی آپلاستیک یا کم خونی مغز استخوان

آنمی آپلاستیک یا کم خونی مغز استخوان

bloodcell1

 

دانستنی های در باره کم خونی و  آنمی آپلاستیک که در مغز استخوان روی می دهد در این جا به بررسی کامل آنمی آپلاستیک یا کم خونی مغز استخوان از علائم تا علت و درمان آن می پردازیم .

آمی آپلاستیک (آپلازی) به نوعی از کم خونی گفته می‌شود که در آن مغز استخوان سلول های جدید خونی به اندازه کافی تولید نمی‌کند. در کم خونی معمولی تنها با کاهش گلبولهای قرمز روبرو هستیم اما در این بیماری علاوه بر کاهش گلبول قرمز، با کاهش تولید سایر سلولهای خونی نیز روبرو هستیم که به آن Pancytopenia گویند. 

علائم و نشانه ها

کم خونی به همراه کاهش پلاکت (Thrombocytopenia کاهش گلبول سفید (Leukopenia) و کاهش رتیکولوسیت (Reticulocytopenia) از نشانه های آن است. مهمترین فرق میان کم‌خونی آپلاستیک با سندرم میلودیسپلاستیک این است که در سندرم میلودیسپلاستیک سلول‌های خونی غیرعادی یا نابالغ ساخته می‌شوند ولی در کم‌خونی آپلاستیک تولید همه‌ی سلول‌های خونی با کاهش شدید روبرو است. پان سیتوپنی یکی از بارزترین علائم در این انمی است.یاخته های سرخ معمولاً نرموسیتیک-نرموکرومیک هستند. 

علل و عوامل خطرساز

شخصی که در معرض پرتوهای زیانبار ناشی از یک انفجار هسته‌ای قرار می‌گیرد ممکن است دچار تخریب کامل مغز استخوان و متعاقب آن در ظرف چند هفته مبتلا به آنمی کشنده شود. به همین ترتیب درمان بیش از حد با بعضی مواد شیمیایی صنعتی و حتی داروهایی که شخص ممکن است نسبت به آنها حساس باشد می‌توانند یا برخی تومورها همین اثر را ایجاد کنند.

درمان بیماری

اقدامات حمایتی مثل ترانسفوزیون مکرر و درمان عفونت، پیوند مغز استخوان، به کارگیری عوامل سرکوب ایمنی درمان اولیه این بیماری هستند. 

پزشکین : آنمی آپلاستیک یا کم خونی مغز استخوان

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *