افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

آنفولانزای معده از علائم تا علت و درمان

he2447

بله درست است آنفولانزای معده ، آنفولانزا که در ریه با تب و لرز همراه است در معده نیز به همین طریق است آشنایی بیشتر شما با  آنفولانزای معده از علائم تا علت و درمان .

آنفلوآنزاي معده اسم ساده بيماري «گاسترو انتريت» است كه با هجوم ويروس‌ها يا باكتري‌ها به معده و روده شروع مي‌شود و تب و لرز، استفراغ، ضعف عمومي، اسهال و دردهاي شكمي را در پي دارد. سردرد و سرگيجه و بدن درد هم مي‌توانند از علائم ديگر اين بيماري باشند كه بسته به نوع ويروس يا باكتري، از يك تا ۱۰روز در بدن شما باقي مي‌مانند. شباهت اين علامت‌ها به علائم آنفلوآنزاي تنفسي (همان آنفلوآنزايي كه به سرماخوردگي شباهت دارد) باعث شده كه نام اين بيماري را آنفلوآنزاي معده بگذارند.
چه وقت دكتر برويم؟
اگر علائم بيماري‌تان بيشتر از ۵روز طول كشيد يا علائم شديدتر شد، اگر بيش از ۲ روز استفراغ داريد، اسهال‌تان غيرقابل كنترل است، خون يا چرك در مدفوعتان مي‌بينيد يا ضعف شديد و لرز داريد، اگر تب و لرزتان بيش از يك روز ادامه پيدا كرده و خشكي دهان، خشكي چشم و بيقراري را تجربه مي‌كنيد، حتما به دكتر مراجعه كنيد. پزشك براي كاهش تهوع شما، داروهايي مثل رومتازين، پروكلرپرازين، متوكلوپراميد و در مواقع شديدتر، دميترون تجويز خواهد كرد.
دردسري براي بچه‌دارها
اگر بچه‌دار هستيد، كارتان سخت‌تر است چون آنفلوآنزاي معده در بچه‌ها بسيار شديدتر از بزرگسالان بروز پيدا مي‌كند و مي‌تواند باعث از دست رفتن مايعات بدن آنها و حتي مرگشان شود. بچه‌ها و نوزادان هم مثل بزرگسالان علايمي مثل اسهال و استفراغ، تب و لرز و بيقراري نشان مي‌دهند و بايد به سرعت آنها را به پزشك نشان دهيد. اگر تب فرزندتان بيشتر از ۹/۳۸درجه بود، اگر دچار بي‌حالي و تحريك پذيري شد، اگر گفت كه درد دارد يا در مدفوعش خون ديديد، اگر بيش از چند ساعت به استفراغ كردن ادامه داد، سريع او را به اورژانس بيمارستان ببريد. درباره نوزادان، علامت خطري كه بايد جدي بگيريد، كم آبي بدن است. اگر در مدت ۶ساعت فرزندتان ادرار نكرده، اگر هنگام گريه اشك از چشمش نمي‌آيد، اگر كسل و بي‌توجه است يا نقطه نرمي در سرش فرو رفته، يعني وضع نوزاد وخيم شده و نياز به اورژانس دارد.
چرا معده به اين روز مي‌افتد؟
بيشترين علت اين بيماري ويروس است اما انگل‌ها، فلزات سمي و باكتري‌ها هم مي‌توانند عامل آنفلوآنزاي معده باشند.چيزي كه باعث انتقال آنفلوآنزاي معده مي‌شود، رعايت نكردن بهداشت است. اگر كسي در اطراف شما به اين بيماري مبتلا باشد، ممكن است از طريق دست دادن با شما بيماري‌اش را منتقل كند و علائم يك تا ۳ روز پس از قرار گرفتن در معرض ويروس ظاهر شود. اين بيماري به‌شدت مسري است و حتي بعد از بهبود نشانه‌هاي بيماري، تا ۲ هفته احتمال سرايت آن به ديگران وجود دارد. بنابراين نخستين قدم براي آنكه معده‌تان دچار اين ويروس‌هاي پردردسر نشود، اين است كه به‌طور مرتب دست هايتان را بشوييد. ميوه‌ها و سبزيجات را به دقت بشوييد و ضدعفوني كنيد. آبي را كه از سلامت آن مطمئن نيستيد ننوشيد. غذاهاي نيم پز مثل استيك، همبرگر و… نخوريد. لبنيات غيرپاستوريزه ننوشيد. اگر هم خودتان دچار اين بيماري شديد، براي اينكه ديگران را مبتلا نكنيد، بعد از رفتن به دستشويي و قبل از غذا خوردن دست‌هايتان را به دقت بشوييد. لباس‌هايتان را هر روز شسته و در آفتاب خشك كنيد.
۵ قدم تا بهبودي
همانطور كه گفتيم آنفلوآنزاي معده درماني ندارد و فقط بايد منتظر پايان دوران بيماري باشيد. اما با برخي روش‌ها مي‌توانيد آن را كنترل كرده و عوارضش را به حداقل برسانيد.
استراحت كنيد: نخستين و مهم‌ترين كاري كه در هنگام ابتلا به آنفلوآنزاي معده بايد انجام دهيد، استراحت است. در اين مدت، حالت تهوع به شما اجازه راه رفتن و تحرك داشتن نمي‌دهد. اما حتي اگر مشكلي از اين بابت نداشتيد، باز هم بايد استراحت كنيد و تا حد ممكن بخوابيد تا بدن شما قواي كافي براي مبارزه با بيماري را داشته باشد.
مايعات بنوشيد: در اين دوران آب زيادي از دست مي‌دهيد. بنابراين بايد مايعاتي كه داراي املاح هستند بنوشيد. مثل دوغ، سوربيتول و شربت قند. اما به هيچ عنوان از مايعات ترش مزه يا مايعات گازدار استفاده نكنيد چون معده‌تان را بيشتر تحريك خواهند كرد. اگر نمي‌توانيد مايعات را تحمل كنيد سعي كنيد جرعه‌هاي كوچك در فواصل منظم بنوشيد. دور قهوه، نوشابه، چاي و هر چيز كافئين دار را خط بكشيد. به جاي آن، دمنوش زنجبيل، دمنوش نعناع يا زعفران بنوشيد. بعد از استفراغ، بهتر است ۱۵تا ۲۰دقيقه به معده استراحت دهيد سپس مقدار كمي مايعات بنوشيد.
ميوه ممنوع: برخلاف ساير بيماري‌ها كه معمولا برايشان خوردن ميوه تجويز مي‌شود، در اين مورد بايد دور همه ميوه‌ها را خط بكشيد. آنفلوآنزاي معده، سيستم گوارشي شما را در وضعيت حساسي قرار مي‌دهد كه تحمل هضم و دفع ميوه‌ها را ندارد. پس فعلا با معده‌تان راه بياييد و چيزي جز مايعات گرم و سبك نخوريد.
به معده استراحت بدهيد: قبول كنيد كه در اين دوران، معده شما آسيب پذيرترين بخش وجودتان است. جدار داخلي معده در اثر بيماري از بين رفته و ممكن است زخم شود. پس كمي به معده‌تان استراحت بدهيد و غذاي سنگين نخوريد. اگر گرسنه شديد، سعي كنيد مايعات شيرين بخوريد. لقمه‌هاي كوچك و با فاصله نان و پنير، كمي سوپ گرم و آبكي گزينه‌هاي خوبي براي سير كردن شما در اين دوران هستند.
مسكن بخوريد: براي درمان سردرد و معده دردتان، مي‌توانيد ايبوپروفن يا هيوسين مصرف كنيد البته حتما مصرف دارو را با مشورت و تحت نظر پزشك انجام دهيد.
پزشکین :  آنفولانزای معده از علائم تا علت و درمان

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *