افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

آیا آنتی بیوتیک ها نقشی در بهبود عفونت تنفسی دارند؟

آنتی بیوتیک نقشی در بهبود عفونت ویروسی تنفسی ندارد

به گزارش پزشکین به نقل از ایرنا؛ جمشید سلام زاده در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: در فصل زمستان ، بیشتر بیماری های ویروسی تنفسی بروز و شیوع پیدا می کند و این بیماری ها چون ماهیت ویروسی دارند برای معالجه نیازی به آنتی بیوتیک ندارند.
وی تصریح کرد: با وجود این متاسفانه تصور عامه بر این است که با مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک می توانند بر بیماری خود فائق آیند در حالی که آنتی بیوتیک ها نقشی در بهبود عفونت های تنفسی ندارند و نه تنها موجب بهبودی نمی شوند بلکه عوارضی نیز ایجاد می کنند.
وی ، مقاومت میکروبی را مهم ترین عارضه مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها عنوان کرد و گفت: با ادامه روند مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها و بروز مقاومت میکروبی ، طی سال های آینده در مقابل عفونت های جدی ، خلع سلاح خواهیم شد.

**خودسرانه پنی سیلین نزنید
این استاد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها در هنگام سرماخوردگی و گلودرد، علاوه بر ایجاد عوارض مقاومت دارویی ، هزینه های نابجایی به جیب مردم و نیز نظام سلامت وارد می کند.
به گزارش روز یکشنبه خبرنگار سلامت ایرنا، سلام زاده یادآور شد: متاسفانه بیماران به پزشک اصرار می کنند که برای آنان آنتی بیوتیک به ویژه آنتی بیوتیک های تزریقی مانند پنی سیلین تجویز کند درحالیکه مصرف آنتی بیوتیک های تزریقی و خوراکی فقط برای مواقع عفونت باکتریال در ریه ها و دستگاه تنفسی است.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *