جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتآشنایی با بیماری تروفوبلاستیک بارداری و علائم آن

آشنایی با بیماری تروفوبلاستیک بارداری و علائم آن

بارداری-پوچ

آشنایی با بیماری تروفوبلاستیک بارداری و علائم آن

 

یکی از بیماری هایی که در دوران بارداری ممکن است در زنان ایجاد شود  تروفوبلاستیک در این مطلب به آشنایی با بیماری تروفوبلاستیک بارداری و علائم آن می پردازیم .

بیماری تروفوبلاستیک بارداری رشد غیر طبیعی سلول ها در دوران بارداری با منشا رحمی را شامل می شود. بیماری تروفوبلاستیک بارداری هنگامی رخ می دهد که سلول هایی که باید به جفت توسعه یابد به یک توده یا تومور که متصل به دیواره رحمی است تبدیل شده و رشد می کنند. در بیشتر موارد بیماری تروفوبلاستیک بارداری سرطانی نیست. جراحی درمان اصلی درمان است و در اکثر موارد بیماری تروفوبلاستیک بارداری قابل درمان هستند.


انواع بیماری تروفوبلاستیک بارداری

مول هیداتیدیفورم

شایع ترین نوع بیماری تروفوبلاستیک بارداری است. حاملگی مولار هنگامی رخ می‌دهد که در تخم بارور شده ناهنجاری های خاصی وجود داشته باشد. تخم بارور شده یا هرگز به جنین تبدیل نمی‌شود (کامل) و یا این که به شکل غیر طبیعی رشد می‌کند و نمی‌تواند زنده بماند (نسبی). در حاملگی های طبیعی، تخم بارور شده دارای ۲۳ کروموزوم از پدر و ۲۳ کروموزوم از مادر است. در اغلب حامگلی های مولار کامل، کروموزوم های مادر در تخم بارور شده وجود ندارند و کروموزوم های پدر نسخه ای دیگر را تکثیر می‌کنند، بنابراین دو نسخه از کروموزوم های پدر در تخم وجود دارد و هیچ کروموزومی از مادر در آن موجود نیست. در این حالت، جنین، کیسه جنینی یا هیچ بافت جفتی نرمالی وجود ندارد. به جای آن، جفت توده ای از کیسه های شبیه به خوشه انگور را تشکیل می‌دهد. در هر دو مورد از بیماری تروفوبلاستیک بارداری، حاملگی نرمال ممکن نیست. به طور معمول کورتاژ (D&C) که در طی آن جدار رحم خراشیده شده است به حذف مول منتهی می شود. مول جزیی به ندرت سرطانی است. مول کامل می تواند به سرطان و اغلب با حمله به دیواره عضلانی رحم منجر گردد.

مهاجم مول

مول مهاجم در عضلات رحم و زیر جدار رحم رشد می کند. به طور معمول این نوع از بیماری تروفوبلاستیک بارداری به طور خود به خودی از بین می رود، اما گهگاهی نیاز به درمان جراحی دارد. در برخی موارد، پس از حذف تومور بقایای آن می تواند در سایر قسمت های بدن، به طور خاص ریه ها متاستاز دهد.

 کوریوکارسینوما (Choriocarcinoma)

کوریوکارسینوما نوع سرطانی از بیماری تروفوبلاستیک بارداری است. منشا آن یک مول بافتی است که در رحم پس سقط باقی مانده است. این شکل از بیماری تروفوبلاستیک بارداری با احتمال بیشتر به سرعت رشد و به مناطق خارج از لگن گسترش می یابد. درمان رایج برای کوریوکارسینوما، شیمی درمانی است.

تومور تروفوبلاستیک جفتی

نوع نادر بیماری تروفوبلاستیک بارداری است. این تومور در محل جفت متصل به پوشش داخلی رحم گسترش می یابد و پس از حاملگی طبیعی و یا پس از مول هیداتیدیفرم برداشته شده، تشکیل می شود. تومور تروفوبلاستیک جفتی به عضلات رحم به ندرت حمله کرده و در مناطق دیگر بدن گسترش می یابد. گرچه هیسترکتومی می تواند به منظور برداشتن تومور انجام شود اما شیمی درمانی توصیه شده است.

علایم بیماری تروفوبلاستیک بارداری

علایم شایع بیماری تروفوبلاستیک بارداری شامل خونریزی واژینال است در حالی که بارداری سریعتر از حاملگی نرمال پیشرفت می کند. تشخیص و درمان به موقع بیماری تروفوبلاستیک بارداری توسط پزشک متخصص باتجربه که به علایم بیماری به طور کامل آشنا باشد بسیار حایز اهمیت است.

شناسایی بیماری تروفوبلاستیک بارداری

آزمایش خون می تواند نشانه هایی از یک حاملگی غیر نرمال را نشان دهد و سونوگرافی می تواند تایید کننده آن باشد. از آنجا که این آزمایشات قبل از تولد به صورت منظم انجام می شود، بیماری تروفوبلاستیک بارداری اغلب با تشخیص زودرس همراه است.

درمان

درمان بسته به نوع بیماری تروفوبلاستیک بارداری متفاوت است. در کلینیک سرطان های زنان دکتر بهتاش، نشانه ها و آزمون های بارداری به دقت مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت تایید بیماری، برنامه درمانی مناسب و مدون با نوع تشخیص در اختیار بیماران قرار خواهد گرفت.

 

پزشکین : آشنایی با بیماری تروفوبلاستیک بارداری و علائم آن

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید