جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتآسیب ها و تلفات ناشی از مصرف بی اندازه مواد مخدر

download (4)

 

در این جا به ارائه گزارشی درباره آسیب ها و تلفات ناشی از مصرف بی اندازه مواد مخدر با توجه به هزینه های بالای این مواد ، تهیه کرده ایم که در ادامه مطلب آن را بیان می کنیم .

بنا به آمار سازمان ملل متحد، با وجود سرکوب و مبارزه کشور‌ها با قاچاق مواد مخدر، تنها ۴۲ درصد از کوکائین و ۲۳ درصد هروئین در جهان کشف و ضبط می‌شود. با برآورد گردش مالی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد دلار، قاچاق موادمخدر پس از نفت دومین بازار اقتصادی در دنیاست و پس از آن قاچاق اسلحه در رتبه سوم قرار دارد. حدود ۶۳ میلیارد از گردش مالی قاچاق موادمخدر در دنیا مربوط به آمریکاست. مکزیک و کلمبیا اصلی‌ترین کشور‌های وارد‌کننده موادمخدر در آمریکا هستند.

بسایت Planetoscope در تلاش است آمار جهانی در حوزه‌های مختلف از جمله آموزش، محیط‌زیست، انرژی، سلامت، بهداشت، سرگرمی، توسعه پایدار و غیره را در قالبی ساده، موثر و خواندنی و جذاب ارائه کند.

آمار و ارقام ارائه شده در این سایت به‌صورت آنلاین و لحظه به لحظه گزارش می‌شود. اکثر مطالب منتشر شده در سایت Planetoscope دارای شمارنده‌های آنلاین هستند که آمار مطلب مربوط را به روز و لحظه‌ای در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

مطالب، آمار و اطلاعات سایت از منابع معتبر جهانی مانند سازمان ملل، سازمان‌های مردمی، سازمان‌ها و موسسات ملی و دولتی، گروه‌های پژوهشی و تحقیقاتی دانشگاه‌ها از سراسر دنیا و سایر منابع تامین می‌شود.

روانگردان‌ها

تعداد روانگردان‌ها در دنیا روز به روز در حال افزایش است. بیش از ۲۵۰ مدل مواد روانگردان مصنوعی جدید از سال ۲۰۰۹ ساخته شده که ۸۱ مدل آن از سال ۲۰۱۳ تولید شده‌اند. بیشترین مقادیر آن در کشور‌های شرقی اروپا، چین و هند شناسایی شده‌اند. به گزارش سایت Planetoscope از اول ژانویه تا زمان تنظیم این مطلب ۴۸ داروی روانگردان جدید وارد بازار مصرف‌کنندگان شده است.

تلفات ناشی از مصرف بیش از حد مواد مخدر

تعداد مرگ و میر به علت مصرف بیش از حد موادمخدر در اروپا در سال ۲۰۱۲، ۶۵۰۰ نفر بوده است. روزانه حدود ۱۷نفر بین ۱۵ تا ۶۴ سال در اروپا بر اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر جان خود را از دست می‌دهند. بالاترین نرخ مرگ و میر ناشی از مصرف بی‌رویه مواد مخدر در اروپا، به ازای هر ۵۰ مرگ و میر در یک میلیون جمعیت به ترتیب متعلق به کشور‌های استونی، نروژ، ایرلند، سوئد و فنلاند است.

حشیش

انواع مختلفی از موادمخدر مانند ماری جوانا و حشیش از گیاه شاهدانه ساخته می‌شوند. تولید و مصرف حشیش در جهان بیش از دو کیلوگرم در هر ثانیه است. این ماده مخدر با برآورد مصرف سالانه ۶۶ هزار تن پرمصرف‌ترین ماده مخدر در دنیاست.

این ماده مخدر بیشتر در کشور‌های مراکش، آلبانی، سنگال، افغانستان، پاکستان تولید می‌شود. براساس دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل متحد، آفریقا با تولید ۲۲درصد از میزان تولید سالانه دومین تولیدکننده حشیش در دنیاست.

بیشترین میزان مصرفی این ماده مخدر از مراکش به اروپا وارد می‌شود. اسپانیا، بریتانیا و جمهوری چک بیشترین مصرف‌کنندگان حشیش در اروپا هستند.

ماده پیش ساز هروئین

استیک اینیدرید، در واقع یک ماده شیمیایی است که در فرآیند تولید و فرآوری هروئین و تریاک از آن استفاده می‌شود. تولید این ماده پیش ساز شیمیایی در جهان، سالانه ۲.۵میلیون تن است که ۱.۵تن آن برای تولید هروئین استفاده می‌شود.

گردش مالی از قاچاق مواد مخدر

قاچاق مواد مخدر در جهان ۷۷۰۰ یورو در ثانیه و ۲۴۳ میلیارد یورو در سال گردش مالی دارد. اگر قاچاقچیان موادمخدر یک کشور مستقل داشتند، تولید ناخالص ملی آن کشور در جهان رتبه ۲۰ را داشت.

بنا به آمار سازمان ملل متحد، با وجود سرکوب و مبارزه کشور‌ها با قاچاق مواد مخدر، تنها ۴۲ درصد از کوکائین و ۲۳ درصد هروئین در جهان کشف و ضبط می‌شود. با برآورد گردش مالی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد دلار، قاچاق موادمخدر پس از نفت دومین بازار اقتصادی در دنیاست و پس از آن قاچاق اسلحه در رتبه سوم قرار دارد.

حدود ۶۳ میلیارد از گردش مالی قاچاق موادمخدر در دنیا مربوط به آمریکاست. مکزیک و کلمبیا اصلی‌ترین کشور‌های وارد‌کننده موادمخدر در آمریکا هستند.

ماده مخدر آمفتامین

این ماده مخدر به‌صورت مصنوعی ساخته می‌شود و مکانیسم اثر آن شبیه دارو‌های روانگردان عمل می‌کند و بسیار اعتیادآور است. هر ساله در جهان ۵۲۰ تن آمفتامین تولید می‌شود؛ به عبارتی در هر دقیقه یک کیلوگرم آمفتامین در دنیا تولید می‌شود. ۲۴ میلیون و ۷ هزار نفر در دنیا از این ماده مخدر مصرف می‌کنند. بیشترین مصرف‌کنندگان آن متعلق به آسیا و ۹ میلیون نفر در آفریقای شمالی و اروپایی است.

کوکائین

سالانه ۹۹۴ تن کوکائین (در هر ثانیه ۳۰ گرم) از برگ درخت کوکائین و به‌صورت پودری سفید رنگ فرآوری می‌شود. این در حالی است که نیاز جهانی صنعت دارو‌سازی به کوکائین کمتر از یک تن در سال است.

کشور کلمبیا بزرگ‌ترین تولید‌کننده این ماده مخدر در جهان با ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ تا ۵۰۰ تن است. مصرف موادمخدر سنتی مانند کوکائین و هروئین در جهان تقریبا ثابت است. به نظر می‌رسد مصرف آن در اروپا رو به کاهش باشد، در حالی‌که در جنوب آفریقا و در اقتصاد‌های نوظهور آسیایی در حال گسترش است.

تزریق مواد مخدر

طبق نشریه علمی Lancet، هر ساله نزدیک به ۱۶ میلیون نفر در جهان موادمخدر را به‌صورت تزریقی مصرف می‌کنند. در میان آنها حدود ۳ میلیون نفر مبتلا به ویروس اچ‌ای وی هستند. اروپای شرقی، آسیای جنوب شرقی و آمریکای لاتین مناطقی هستند که بیشتر از دیگر نقاط جهان این نوع مصرف مواد مخدر را دارند.

هزینه‌های مبارزه با مواد مخدر

سال ۲۰۰۷، کشور مکزیک بیش از ۲میلیارد دلار برای مبارزه و کاهش خشونت ناشی از موادمخدر هزینه کرد.

 

پزشکین : آسیب ها و تلفات ناشی از مصرف بی اندازه مواد مخدر

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید


بهترین کانال « پزشکی و زیبایی » مطالب داغ