افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

آستیگماتیسم چشم

براى خیلى از افراد که به اپتومتریست یا چشم پزشک مراجعه کرده اند و بعد از معاینه به آنها گفته شده که چشمشان آستیگمات است، این سؤال پیش مى آید که «آستیگماتیسم» چیست؟

cgh

در قـُدامى ترین قسمت چشم، بافت شفاف و نیمکره شکلى وجود دارد که به آن قرنیه مى گویند که نور هنگام عبور از آن دچار انکسار می گردد و وارد چشم مى شود. اگر قرنیه از حالت کروى خود خارج شود، به این حالت آستیگماتیسم مى گویند (همانند توپ فوتبالى که از دو سو کمى فشرده شود)، در نتیجه نورى که از یک قرنیه آستیگمات مى گذرد، به طرز صحیح روى شبکیه کانونى نمی شود و تصاویر تار دیده مى شوند. آستیگماتیسم بیمارى نیست، بلکه نوع خاصى از عیب هاى انکسارى محسوب می شود که بسیار شایع نیز هست.

علت ایجاد آستیگماتیسم چیست؟
فشار پلک روى قرنیه مى تواند منجر به آستیگماتیسم مختصرى شود، ولى در اغلب موارد آستیگماتیسم ریشه ارثى دارد. علاوه بر آن ضربات و صدمات وارده بر قرنیه، نیز مى توانند منجر به آستیگماتیسم به ویژه از نوع نامنظم آن شوند.

علائم آستیگماتیسم چیستند؟
افراد داراى نمره هاى بالاى آستیگماتیسم اغلب از تارى دید و تغییر شکل یافتگى تصویر اشیا شکایت دارند. آنهایى که مبتلا به درجات خفیف هستند، اغلب مشکل بینایى ندارند ولى ممکن است از خستگى و احساس ناراحتى در چشم ها و سردرد شکایت داشته باشند.

آیا اگر چشم هاى ما آستیگمات است، باید حتماً عینک بزنیم؟
در درجات متوسط و بالا، براى دستیابى به دید بهتر و راحت تر، لازم است فرد عینک بزند؛ ولى در نمرات کم، در صورت ناراحتى فرد یا براساس نیازهاى شغلى اقدام به تجویز عینک مى شود.

غیر از عینک، آیا راه دیگرى براى اصلاح آستیگماتیسم وجود دارد؟
در صورت عدم تمایل فرد به استفاده از عینک، وى مى تواند از کنتاکت لنز استفاده کند. جدیداً روش هاى جراحى انکسارى نیز کاربرد پیدا کرده اند.

آیا مقدار آستیگماتیسم به مرور تغییر مى کند؟
مقدار آستیگماتیسم و محور آن ممکن است به آهستگى تغییر کند. معاینات مکرر و منظم به شما کمک مى کند که در همه حال از یک بینایى کامل و دقیق برخوردار باشید.
فرید کیا (اپتومتریست)

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *